Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Yer çekimi yok edildi!

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Yer çekimi yok edildi! Bir Paz Eyl. 13, 2009 4:42 am

Vahdet


Satranç Yöneticisi
Satranç Yöneticisi


Amerikan uzay ajansı NASA'nın Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı'nda yapılan deneyde, süper iletken gradyan mıknatısıyla çalışan ve yer çekimsiz simülatör adı verilen cihazla havada farenin asılı tutulmasının, yer çekimsiz ortamda uzun süre kalan astronotların kemik kaybının tedavisinde yeni yöntemler sağlaması umuluyor.

Araştırmanın başında yer alan Yuanming Liu, fareyi havada asılı tutarak, astronotların yer çekimsiz ortamda maruz kaldıkları koşulları yaratmak istediklerini ve astronotların uğradıkları kemik kaybının farelerde de oluşup oluşmadığını, böylece bu konuda daha fazla bilgi edinmeyi ve yeni tedavi yöntemleri bulmayı hedeflediklerini söyledi.

Deneyin ikinci aşamasında, fiziki etkilerin sonuçlarını görmek üzere fareyi yer çekimsiz simülatörde bir hafta veya daha uzun süre tutacaklarını belirten Amerikalı bilim adamı, "İlk başta bilinci tamamen yerinde bir fareyi denek olarak kullandık ve bundan hoşlanmadı, dönüp durmaya başladı ve oryantasyonunu yitirdi" dedi.

Deneyin ikinci aşamasında kullanılacak laboratuvar faresine veteriner tarafından sakinleştirici verilecek ve fare havada asılı dururken sakin olacak.

Liu ve arkadaşlarının yayımlayacağı makaleye göre, sakinleştirici verilmemiş fareler bile birçok kez havada yer çekimsiz asılı tutulduklarında, özel kafeslerinin içinde normal davranmaya, yeyip içmeye başlıyorlar.

Alıntıdır.

2 Geri: Yer çekimi yok edildi! Bir Paz Eyl. 13, 2009 4:43 am

Vahdet


Satranç Yöneticisi
Satranç Yöneticisi
Eğer yer çekimi diye birşey olmasaydı yer çekimini bulmak için uğraşacaklardı. Smile

3 Geri: Yer çekimi yok edildi! Bir Paz Eyl. 13, 2009 4:31 pm

can0war

avatar
Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
Resim ile pek alakalı değil ama güzel bir konu. Ben bunun daha önceden yapıldığını zannediyordum. Paylaşımın için teşekkürler..

4 Geri: Yer çekimi yok edildi! Bir Paz Eyl. 13, 2009 7:12 pm

Vahdet


Satranç Yöneticisi
Satranç Yöneticisi
can0war demiş ki:Resim ile pek alakalı değil ama güzel bir konu. Ben bunun daha önceden yapıldığını zannediyordum. Paylaşımın için teşekkürler..

Farelerin resmini bulamayınca havada duran gemiyi koydum. Razz

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-

» gözyaşları

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz