Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

İlk Kurulan Türk devletleri

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 İlk Kurulan Türk devletleri Bir Cuma Eyl. 11, 2009 6:48 pm

Warrior39

avatar
Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
Bu kendi yazdığım son derece basit ve tanımlarıyla ödev olduğunu andıracak bir araştırma
TÜRK TARİHİ

BÜYÜK HUN DEVLETİ

Büyük hun devleti türklerin orta asyadada kurduğu ilk türk devletidir.Merkezi Ötüken'dir.İlk hükümdarı teomandır.Teoman'dan sonra başa oğlu Metehan gelmiştir.Metehan döneminde ilk kez 10lu sisteme göre disiplinli bir ordu kuruldu.Bu orduyla Hunların sınırları genişledi.Çİnliler vergiye bağlandı.Metehan öldükten sonra Çinliler hunları yenemeyeceklerini anlayıp, çin seddini yaptılar.Ondan sonrada böl ve yok et politikasını uyguladılar.
BÖylece Hunlar kuzey ve Güney olarak ayrıldılar.Önce kuzey sonrada güney hun devleti yıkıldı.


AVRUPA HUN DEVLETİ

Asya hun devleti yıkıldıktan sonra Hunların bir kısmı Balkaş gölü ve aral gölü arasında topraklara yerleştiler.Kavimler göçü ile ilkçağ bitip ortaçağ başladı.

Avrupa hun devletinin En iyi imparatoru Attilaydı.Onun zamanında Roma imparatorluğu ile savaşıldı.Bizans vergiye bağlandı.Attila'nın ölümünden sonra Avrupa hun devleti zayıflayıp yıkıldı.


GÖKTÜRK DEVLETİ

Göktürk devleti Türk adıyla kurulan ilk türk devletidir.Kurucusu Bumin Kağan'dır.Başkenti Ötükendir.En parlak dönemi Mukan kağan ve amcası İstemi kağan dönemidir.Muksn kağan ölünce Çinlilerin etkisiyle zayıflayıp doğu batı olarak 2'ye ayrıldı.Sonra Çinlilerin egemenliği altına girdiler.Daha sonra Kutluk bilge kağan önderliğinde 2.göktürk(kutluk) devleti kuruldu.En parlak dönemi budur.Ölümünden sonra Basmiller,Uygurlar ve Korluklarlar tarafından 2.Göktürk devletide yıkıldı.


UYGUR DEVLETİ


Uygurlar Asya hun devleti topraklarında yaşıyan bir türk devletİdir.Göktürklerin kurulmasıyla onlara bağlandılar.İlk yerleşik yaşayan türk devletidir.ilk hükümdarları kutluk bilge kül'dür.Karabalgasunu başkent yaptılar.Kırgızların saldırılarıyla parçalandı.Daha sonrada Moğolların egemenliğine girdi.

2 Geri: İlk Kurulan Türk devletleri Bir Cuma Eyl. 11, 2009 9:00 pm

can0war

avatar
Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
Paylaşım için teşekkürler...

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz