Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Satranç Çalışmaya Başlamadan Önce

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Satranç Çalışmaya Başlamadan Önce Bir Salı Eyl. 08, 2009 5:26 pm

can0war

Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
Merhaba

Evet uzun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz.
Yazının başlığını aslında "Koyun gibi Melemeyi bırak, Arı gibi Vızıldamaya Başla" yapacaktım , Çok kişiyi rahatsız edeceğini bilmeme rağmen belkide böyle yapmalıydım..
Herneyse..
Tembel tenekeler hazırsanız başlayalım !!

Şimdi yazacaklarım sizi epeyce rahatsız edebilir. Bu yüzden şimdiden rahatsız olanlar bir sonraki satırlara geçmesinler bile..

Koyun gibi yatarak sadece Meee. sesi çıkartan tembel teneklerin satranç öğrenmesi zaten mümkün değildir.. Çağın hastalığı Tembellikten bahsediyoruz.
Satranç öğrenmeye başlayacak bir kişi, yada satrancını geliştirmek isteyen bir kişi bu hemen oluversin ister.. Aslında bunu istemek bile Arı olmaya ilk adımdır.. zaten bu yazıda Arı olma yönünde ilerleyenler için.. Meee sesi çıkaranlar yukarda da söylediğim gibi hiç okumasın bu yazıyı !!

Başarılı olmak acı çekmeyi gerektiren bir süreçle başlar. Kişi öncelikle başarılı olacağına inanmalıdır, Eğer başarılı olacağından zerre kadar kuşku duyuyorsa başarma şansı hiç yoktur. Hangi başarılı sporcunun beyninde başarısız olacağı düşüncesi vardır ki ? Bugün başarıyı sağlamış dünya şampiyonları dahil hepsi öncelikle buna inanır. inanmak yeterlimidir ? onları diğerlerinden ayıran temel farklılık Acı çekmeyi gerektiren bir sürece katlanma azmini taşımalarıdır.

Gary Kasparov bir söyleşide " Satranç düşünsel bir işkencedir " demiştir. aslında bu eksik söyleme sadece düşünsel değil fiziksel ifadesini de eklemek gerekliliği vardır.

Tembel tenekelerin başarılı olma şansı nedir ?
Nereyedeyse sıfırdır. onlar Meeee sesi çıkarmaya devam edebilir.
Bu tembel tenekeler isterler ki önlerine hazır konmuş dersleri takip etsinler ve o dersleri izleyerek yada takip ederek başarı elde etsinler.. Böyle birşey yok !!
Başarmak acı çekme süreci gerektirir !!

Hedeflerini büyük tutmayan hiç bir insan başarıda zerre kadar pay sahibi olamazlar. Başarının 3 temel şartı vardır
1- Çalışmak
2- Çalışmak
3- Çalışmak

Eğer siz bu 3 parametreyi yerine getirmeyi başarabiliyorsaniz artık Meee sesi çıkartan koyun değilsiniz demektir.
Peki bu yeterlimidir ? Pek tabiki inanç gereklidir.
1-Başaracağımı Sanmıyorum ??
2-Başarmayı umuyorum ?
3-Başaracağımdan kuşkuluyum ?!
4-Başaracağıma inanıyorum !!
5-Başaracağımı Biliyorum !!

Kendinize bir yol haritası seçmeden önce yukarda yazdığım 5 cümleden hangisisiniz karar verin. şimdi elinize bir kağıt kalem alın ve bu kağıda hangi inanca sahipseniz sizi hangi inanç ifade ediyorsa bu 5 rakamdan birini yazın.

Kağıdına 1-2-3 rakamlarından birini yazdıysanız eğer hiç vakit kaybetmeden satranç oynamaktan vaz geçin .. belki bir hoby olarak dağarcığınızda satranç kalabilir.. ama daha fazlası değil ! .. Ben satranç sporcusu olacağım ve bu yönde başarılı olacağım diye yola çıkmanıza rağmen 1-2-3 rakamlarını kağıdana yazanlar Meee sesi çıkarmayı bırakana kadar başarılı olma ihtimalleri zerre kadar yoktur !!

Kağıdına 4 rakamını yazan minik arılar büyümek yolunda ilerleyebilirler , onlar çok çalışırlarsa ve önlerine gelen binlerce engele karşın yoluna devam edebilirlerse başarılı bir sporcu olacaklardır.

Kağıdında 5 yazılı olanların ise kurtulması gereken tek hatsalık Tembel Teneke hastalığıdır. Bir hekim olarak bunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Bir satranç eğitmeni ve Tıp Doktoru olarak , siz başarılı olmak isteyen genç sporculara çalışmanız gerektiğini ama herşeyden önce buna inanmanız gerektiğini , moral ve motivasyonunuzun her daim tam olmasi gerektiğini söylüyorum. iyi bir satranç sporcusunun sağlıklı bir beyine ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir beyin için ise sağlıklı bir vücuda !!.. öyleyse sadece satranç çalışarak başarmak mümkün değildir, iyi bir satranç sporcusu Ahlaklı, dürüst , bedeni ve fiziği ile satranç çalışmaya hazır olmalıdır. Satranç tahtası başında çeşitli entrikalar peşinde olan rakibini aldatma yolunda çeşitli hinlikler düşünen Ahlaksızların zaten satranç ta büyük başarılar elde etmesi mümkün değildir. zira Satranç bir Disiplin sporudur !!

Şimdi rollerimizi değiştirelim ve siz Satranç eğitmeni ben ise Satrancını geliştirmek isteyen satranç sporcusuyum. Size " satrancımı geliştirmek istediğimi ancak bunun için yeterli kapasiteye sahip olmadığımı" söylesem .. benim için yapılcak bir şey varmıdır ?

Temel unsur inançta ve disiplinli çalışmakta yatmaktadır.
Ne Çalıştığınız değil , Neyi ne miktarda ne zaman çalıştığınız önemlidir !!

Şimdiden vızıldamaya başlayacak sporculara canı gönülden başarılar diliyorum.
Meee sesi çıkaranlara ise elveda !!

Kolay gelsin...

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]