Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Nebula

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Nebula Bir Paz Ağus. 30, 2009 10:45 pm

Science Women

Scholars Level 2
Nebula, yıldızlar arasında giderek küçülerek ve ısınarak dönen,beyaz ve büyük bir gaz ve katı madde bulutudur.Gaz bulutu ufaldıkça dışarı gaz halkaları fırlatırlar.Bu halkaların her biri daha sonra yıldıza dönüşmek üzere soğumaya başlarlar.Görünümlerine göre nebulalar iki ana sınıfa bölünebilirler:Koyu nebula ve parlak nebula.Koyu nebulalar gökyüzündeki düzensiz siyah parçalar olarak ortaya çıkar ve çevrelerindeki yıldızların ışıklarını lekelerler.Parlak nebula ise ışıklı ve parıldayan yüzeylerde ortaya çıkar; ya başka yerden ışık alır ya da kendi ışığını yapar.

Not: Çıplak gözle görülebilen tek dağınık nebula Orion Nebulası'dır.

(Arkadaşlar tam olarak anlayabilmeniz için konunun önemli yerlerini yansıtmak istedim buraya, diğer önemsiz cümlelere gerek olmadığını düşünerek.Yazılarımı kısa kesiyorum yani....) =)

2 Geri: Nebula Bir Ptsi Ağus. 31, 2009 4:09 pm

can0war

Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
İlgin için teşekkürler.. Yine de sen konu araştırmacıları için diğer "gereksiz" bulduğun bilgileri vermelisin bence.. Senin gereksiz bulduklarını başkaları gereksiz bulmaya bilir Smile Paylaşımın için teşekkürler!

3 Geri: Nebula Bir Ptsi Ağus. 31, 2009 9:23 pm

Science Women

Scholars Level 2
Bu önemsiz olarak saydığım bilgiler herkesin bildiği bilgiler ben sadece bilmediğimiz bilgileri paylaşmak istedim ama eğer siz gaz bulutunun ne olduğunu v.s. merak ediyorsanız onları da konumda yansıtmak görevimdir tabiki. =)

4 Geri: Nebula Bir Salı Eyl. 01, 2009 1:43 am

can0war

Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
Science Women demiş ki:Bu önemsiz olarak saydığım bilgiler herkesin bildiği bilgiler ben sadece bilmediğimiz bilgileri paylaşmak istedim ama eğer siz gaz bulutunun ne olduğunu v.s. merak ediyorsanız onları da konumda yansıtmak görevimdir tabiki. =)

Bir araştırma forumu olarak elimize geçen tüm bilgileri paylaşmaya yönelik bir platform kurmaya çalışıyoruz. Bu nedenle "herkesin bildiği bilgiler" ve "az bilinen-bilinmeyen bilgiler" olarak bir gruplama yapmak istemiyorum açıkcası. Bu nedenle her bilgiyi paylaşabilirsen daha iyi olur Smile Tekrar paylaşımın için teşekkürler

5 Geri: Nebula Bir Salı Eyl. 01, 2009 6:54 pm

Science Women

Scholars Level 2
Tamam bir dahaki konularda bunu ele alacağım.... =)

6 Geri: Nebula Bir Perş. Eyl. 03, 2009 6:33 pm

Science Women

Scholars Level 2

Bu görüntüye ilk bakıldığında "Bu baloncuğun uzay boşluğunda ne işi var?" diye düşünebilirsiniz... Evet, bu gerçekten bir baloncuk ve uzayın derinliklerinde...

Bu görüntü, çok nadir gerçekleşen olaya, yeni oluşmuş bir yıldız nebulasına (bulutsu uzak yıldız topluluğuna) ait.

Bu olay, yıldızlar ömrünü tamamladığında, gaz ve sıvılarda patlama olduğu zaman gerçekleşiyor.
Çoğu yıldız nebulası elips ya da eksen biçimlidir fakat bu sefer olgunlaşmış Cygnus yıldız takımına doğru büyük küre şeklinde bir bulut oluşturmuş.
Bu durumu ilk olarak amatör gökbilimci Dave Jurasevich geçen sene fark etmişti, fakat net bir fotoğraf yeni yakalanabildi.
Tıpkı sabun köpükleri gibi yıldız nebulalarının da diğer uzay cisimlerine oranla oldukça kısa bir ömürleri var ve bu da genelde bir kaç on yıllık süreden birkaç bin yıla değişiyor.

7 Geri: Nebula Bir Perş. Eyl. 03, 2009 8:03 pm

can0war

Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
Science Women demiş ki:
Bu görüntüye ilk bakıldığında "Bu baloncuğun uzay boşluğunda ne işi var?" diye düşünebilirsiniz... Evet, bu gerçekten bir baloncuk ve uzayın derinliklerinde...

Bu görüntü, çok nadir gerçekleşen olaya, yeni oluşmuş bir yıldız nebulasına (bulutsu uzak yıldız topluluğuna) ait.

Bu olay, yıldızlar ömrünü tamamladığında, gaz ve sıvılarda patlama olduğu zaman gerçekleşiyor.
Çoğu yıldız nebulası elips ya da eksen biçimlidir fakat bu sefer olgunlaşmış Cygnus yıldız takımına doğru büyük küre şeklinde bir bulut oluşturmuş.
Bu durumu ilk olarak amatör gökbilimci Dave Jurasevich geçen sene fark etmişti, fakat net bir fotoğraf yeni yakalanabildi.
Tıpkı sabun köpükleri gibi yıldız nebulalarının da diğer uzay cisimlerine oranla oldukça kısa bir ömürleri var ve bu da genelde bir kaç on yıllık süreden birkaç bin yıla değişiyor.

İlginç ve bir o kadar da güzel Smile Saol Smile İlk defa böyle bir şey görüyorum Smile

8 Geri: Nebula Bir Perş. Eyl. 03, 2009 8:26 pm

Science Women

Scholars Level 2
Önemli Değil Görevim, geneklikle uzay ve teknoloji ile ilgilendiğim için böyle şeyleri görüyorum ben bazen....Smile
Tabi bu sadece internetle kısıtlı değil... =)

9 Geri: Nebula Bir C.tesi Eyl. 05, 2009 2:07 am

can0war

Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
Science Women demiş ki:Önemli Değil Görevim, geneklikle uzay ve teknoloji ile ilgilendiğim için böyle şeyleri görüyorum ben bazen....Smile
Tabi bu sadece internetle kısıtlı değil... =)

"Görüyorum bazen" ? Teleskop vs. ile gözlem mi yoksa internet vs. mi? Smile Meraktan soruyorum Smile Eğer teleskopsa; ben de teleskop almayı düşünüyorum da Smile

10 Geri: Nebula Bir C.tesi Eyl. 05, 2009 4:19 pm

Science Women

Scholars Level 2
Tabi ki de teleskopla gözlemler yapıyorum,bazı olanaklar sayesinde ve öğretmenlerimin sayesinde araştırmalarda bulunuyorum,yakında ismimi de duyabilirsiniz bazı yerlerde. =)

11 Geri: Nebula Bir C.tesi Eyl. 05, 2009 10:04 pm

can0war

Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
Science Women demiş ki:Tabi ki de teleskopla gözlemler yapıyorum,bazı olanaklar sayesinde ve öğretmenlerimin sayesinde araştırmalarda bulunuyorum,yakında ismimi de duyabilirsiniz bazı yerlerde. =)

Senin adına sevindim Smile Ayrıca forum adına da Smile Forumda konu hakkında "gerçekten" bilgi yaratabilen insanlar olduğuna sevindim Smile Çoğu kişi sırf "kopyala-yapıştır" yapıyor Smile

12 Geri: Nebula Bir Paz Eyl. 06, 2009 1:40 pm

Science Women

Scholars Level 2
Ben de bunu duyduğuma sevindim. Smile

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]