Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Reikinin Tarihçesi, İslami Yorumu ve Resimleri

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Reikinin Tarihçesi, İslami Yorumu ve Resimleri Bir Cuma Ağus. 21, 2009 4:24 pm

jetkiller

avatar
Scholars Level 3
Geleneksel Reiki'nin öyküsü 1900'lerin başlarında, Japonya'nın Kyoto kentindeki Doshisho Üniversite'sinin Rektörü ve aynı zamanda Hristiyan bir rahip olan Mikao Usui(doğumu: 15 Ağustos 1865) ile başlar.Öğrencileri ondan İsa'nın şifa yöntemini öğretmesini ister. Usui bu işi öğrenmek için 1914 yılında Japonya'da Kyoto yakınlarında kutsal kabul edilen Kurama Dağı'na çıkar. dağda 21 gün oruç tutmuş, dua etmiş, meditasyon yapmış ve bu şekilde sorularına cevap aramıştır. Allah'a kendisine kutsal ışığı göstermesi için yalvarmıştır.Yirmibirinci günü hala şifayı öğrenememiş ve sorularına yanıt bulamamış bir şekilde geri dönmeye karar vermiştir. Gece sabaha karşı oturup düşünürken, ufukta parlak bir ışık topunun kendisine doğru gelerek üçüncü gözünün olduğu yere çarpmıştır. Bunun arkasından bayılmış ayıldığında ise Reiki sembollerini görerek dağdan inmeye karar vermiştir. Bu enerjiye Reiki adını vermiştir. Sensei, bu şifa yeteneğini Kyato'nun fakir mahallelerindeki yolsuların tedavisi için kullanmış ve burada 7 yılını geçirmiştir.

Bu büyük şifa enerjisinden herkesin faydalanmasını sağlamak için 1921 yılının nisan ayında Tokyo Aoyama-Harajuku da Reiki Ryoho'yu kurmuştur. Burada bedensel ve Ruhsal rahatsızlığı olan kişilere tedavide bulunmuş ve dersler vermiştir.1923 yılının Eylül ayında gerçekleşen Kanto depreminde yaralana binlerce kişiye şifa vermiş ve bu şifayı birçok kişiye de öğretmiştir.1925 yılında çalışmalarını ilerleterek Nakano'ya taşınmıştır. Ülkenin birçok yerinde yeni klinikler kurmuştur. Bu şifa ve öğreti seyahatlerinin birinde 9 Mart 1926 yılında, 62 yaşındayken dünyadaki yaşamına veda etmiştir. Reiki'yi uyguladığı bu dönem içerisinde 2 bin öğrenciyi uygulamacı, 16 öğrenciyi de usta seviyesine getirmiştir.
Ölümünden sonra yetiştirdiği ustalardan biri olan Emekli Deniz Kaptanı Chujiro Hayashi halefi olarak yerini alır. Hayashi de 16 üstat yetiştirir ve Tokyo'da Reiki Şika Kliniği açar.

Bu arada Japon asıllı bir Amerikalı olan Bayan Hawato Takata 1935 yılında Hawaii'den bu kliniğe ciddi hastalıkları için tedaviye gelir. Klinikte ifa bulur iyileşir ve burada Reiki'yi öğrenir. Hawaii'ye döner ve orada şifa uygulamaları yapar.1938 yılında Bayan Takata'yı Hawaii'de ziyaretine gelen Hayasihi onu Master yapar.1941 yılında Hayashi'nin ölümüyle halefi ilan ettiği Bayan Takata GrandMaster olur. Takata 1970-80 yılları arasında 22 master yetiştirir. Batıdaki Reiki uygulayıcılarının büyük çoğunluğu bu 22 master'ın öğrencileridir. Bu sayede Reiki Şifa enerjisi öğretisi tüm dünyaya yayılmıştır.

İslami Yorumu


Reiki bir din yada inanç sistemi değildir. Dünyada her dinden yada inançtan insan tarafından kullanılmaktadır. Ancak yine de bazı insanların kafasında acaba reiki yaparsam dinden çıkarmıyım? Bu bir tarikat mi? Reiki yapan biri budist mi olur? gibi sorular belirmektedir. Reikinin bilimsel yönünün tüm dünyada yoğun olarak araştırılması ve artık Batı'da bir çok hastanede reiki uygulanması bu konuda çok daha bilimsel bir bakış açısı geliştirmemizi zorunlu kılıyor.
Bu bilgilerin dışında acaba chakra,aura gibi kavramlar İslam dininde var mı sorusu son derece ilginç bir konuyu gündemimize getirdi ve bu soruya yanıtları Kur'an-ı Kerimde aradık.

TueLonce

avatar
Scholars Araştırma Ekibi
Scholars Araştırma Ekibi
emeğine sağlık

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz